علت کم نور شدن صفحه تلویزیون ال جی، سامسونگ و سونی

کم نور شدن صفحه تلویزیون سامسونگ، سونی و ال جی

6

کم نور شدن صفحه تلویزیون یکی از خرابی های متداول بین تلویزیون ها است که در این پست به علت کم نور شدن تصویر در تلویزیون و راه های پیشگیری از این ایراد و همچنین راه حل آن پرداخته ایم

 

کم نور شدن لامپ تصویر تلوزیزون

 

کم نور شدن لامپ تصویر تلویزیون مشکلی است بیشتر برای کاربران پرمصرف. که معمولا روزی چندین ساعت در طول روز از آن استفاده میکنند، پیش می آید.

شاید این سوال برای شما ایجاد شود که استفاده زیاد از تلویزیون به مرور زمان باعث افت کیفیت آن میشود؟

در زمینه کم نور شدن صفحه تلویزیون باید بگوییم که این مشکل به مرور، در تلویزیون ها بروز پیدا میکند. فرقی هم ندارد تلویزیون LCD ،LED باشد یا پلاسما در تمامی مدل ها تلویزیون عملکرد فسفر به کار رفته در لامپ ها به مرور زمان کاهش میابد.

که این امر باعث میشود که تلویزیون نور کمتری تولید کند. اما ترفند های نیز وجود دارد که میتوانید با دانستن و اجرا کردن آنها باعث افزایش عمر تصویر تلویزیون خود شوید.

 

برطرف کردن کم نور شدن تصویر تلویزیون

 

تنظیمات روشنایی

 

اگر تلویزیون شما دچار این ایراد شد اولین کاری که انجام میدهید، تنظیمات مربوط به روشنایی دستگاه خود را چک کنید.

در قسمتی که مربوط به روشنایی و سیاهی رنگ تلویزیون است را تنظیم کنید اگر رنگ سیاه را افزایش دهید تصویر واضح نمایش داده نمیشود، و جزئیات تصویر کاهش پیدا میکند. اگر روشنایی را زیاد کنید عمق رنگ سیاه از بین میرود و به خاکستری تبدیل میشود،  پس تنظیمات را در حد نرمال قرار دهید.

 

 

بررسی تنظیمات بک لایت

 

عامل اصلی که باعث نمایش تصاویر میشود. بک لایت یا همان نور پس زمینه است. در بعضی از تلویزیون ها تنظیماتی برای بک لایت وجود دارد.

اگر تصاویر تلویزیون به صورتی بود که رنگ ها قابل تشخیص نبودند. برای برطرف کردن این ایراد تنظیمات  بک لایت را بررسی کنید این نکته را نیز مد نظر قرار دهید، که روشنایی محیط با نور بک لایت رابطه مستقیم دارد.

به این صورت که محیط های روشن اگر تصویر درستی بخواهید داشته باشید باید بک لایت نور بیشتری داشته باشد و در مکان های تاریک برعکس ولی به طور کلی تنظیم نور بک لایت سلیقه ای است و هرکس ممکن است به نوعی آن را تنظیم کند

 

 

تنظیم کنتراست تلویزیون

 

نسبت کنتراست پارامتری است، که تفاوت بین بیشترین میزان روشنایی رنگ سفید و کمترین روشنایی بین رنگ سیاه تصاویر بوسیله آن مشخص میشود کنتراست تصاویر هرچه بیشتر باشد کیفیت تصاویر تلویزیون بهتر میشود، به طور کلی کنتراست یک معیار است.

برای دیدن رنگ واقعی تصاویر است ممکن است به هر دلیلی میزان کنتراست در تلویزیون خود را کاهش داده باشید، یا بچه ای به تنظیمات دست زده باشد و نور تصویر تلویزیون شما کم شده باشد.

 

 

بررسی سالم بودن کابل های تلویزیون

 

کابل های که به دستگاه خود متصل میکنید. بسیار مهم است، با کیفیت باشد ممکن است تلویزیون ایراد خاصی نداشته باشد اما به دلیل استفاده از کابل های نامرغوب عملکرد تلویزیون دچار اخلال گردد.

 

 

مراقبت های برای جلوگیری از کم شدن نور تصویر تلویزیون

 

کم نور شدن تلویزیون همانگونه که در بالا نیز اشاره کردیم امری اجتناب ناپذیر است.

ولی میتوان با رعایت نکاتی باعث افزایش عمر مفید تلویزیون شد برای افزایش عمر مفید تلویزیون بهتر است، تلویزیون  را مدت زیادی روشن نگذارید حتی بعضی افراد عادت کرده اند به اینکه بدون هدف خواصی و مشاهده تلویزیون آن را روشن میگذارند که این امر باعث آسیب به تلویزیون میشود.

همچنین نگه داشتن یک تصویر در روی تلویزیون باعث کم نور شدن صفحه تلویزیون میشود.

 

 

 

علت کم نور شدن صفحه تلویزیون سامسونگ

در تلویزیون های سامسونگ مشکل کم نور شدن تلویزیون را میتوانید، از طریق تنظیمات تلویزیون رفع کرد تنظیماتی که باید بررسی شود عبارتند از:

 • تنظیمات مربوط به تشخیص نور محیط را غیر فعال کنید
 • توجه کنید تنظیمات مربوط به صرفه جویی انرژی (Energy Saving) فعال نباشد
 • حالت تصاویر را در بخش تنطیمات روشنایی تغیر دهید
 • موارد دیگر مثل آنتن آپدیت بودن سیستم عامل تلویزیون و دستگاه های جانبی متصل به تلویزیون و اتصالات را بررسی کنید

 

تنظیمات تشخیص نور محیط  تلویزیون سامسونگ

یکی از عوامل کم و زیاد شدن نور در تلویزیون های سامسونگ به دلیل فعال بودن قابلیت نور محیط است. در این حالت تلویزیون با توجه به نور محیط روشنایی تلویزیون را تنظیم میکند برای مثال اگر نور در اتاق زیاد باشد نور تلویزیون هم زیاد و اگر کم باشد نور تلویزیون هم کمتر و تصویر تیره تر میشود.

تنظیمات مربوط با توجه به مدل میتواند متغیر باشد.

در مدل های 2016 به قبل مسیر زیر را باسد دنبال کنید

System> Eco Solution> Eco Sensor> On or Off

برای تلویزیون های مدل 2017 به بعد هم مراحل زیر را انجام دهید

General > Ambient Light Detection > turn on or off

 

تنظیمات نور صفحه تلویزیون سامسونگ

برای تنظیم نور صفحه در تلویزیون های سامسونگ مراحل زیر را دنبال کنید

منو> تصویر> حالت تصویر

در قسمت حالت تصاویر با تغیر آن بهترین گزینه از نظر روشنایی را انتخاب کنید.

 

تنظیمات سیگنال

علت کم نور شدن تلویزیون های سامسونگ،  میتواند ضعف سیگنال باشد برای بررسی کیفیت سیگنال و قدرت سیگنال از طریق menu  یا home  به قسمت تنظیمات بروید و مراحل زیر را انجام دهید.

Settings > Support > Self Diagnosis > Signal Information

 

بررسی اتصالات و دستگاه های جانبی

تمامی دستگاه های که به تلویزیون متصل شده اند را بررسی کنید اگر کم نور شدن تلویزیون مربوط به دستگاه ها باشد به صورت یکی یکی دستگاه ها را قطع کنید. تا مشخص شود که ایراد از تلویزیون است یا خیر؟

 

به روز رسانی  و عیب یابی

ابتدا تلویزیون خود را ریست کنید و بررسی کنید آیا تنظیمات درست شده است یا خیر؟

اگر بعد از این کار هم مشکل مرتفع نشد به منو بروید. سپس قسمت پشتیبانی قسمت عیب یابی خودکار تلویزیون بزنید. مشکلات بخش های مختلف مثل قسمت تصویر را دوباره اعمال کنید.

کار بعدی که میتواند تاثیر داشته باشد آپدیت تلویزیون است

در آخر اگر نتوانستید مشکل را برطرف کنید با همکاران ما در تماس باشید و مشاوره رایگان در این زمینه دریافت کنید

علت کم نور شدن صفحه تلویزیون ال جی

 

مهم ترین علت تعمیرات در تلویزیون های ال جی مربوط به کم نور شدن نور صفحه تلویزیون ال جی است.

روند ایجاد کم نور شدن تصویر تلویزیون ال جی به این صورت است که درون لامپ های تلویزیون فسفر وجود دارد و با گذشت زمان عملکرد فسفر کاهش میابد که باعث میشود نور کم شود و تصاویر را با کیفیت قبل نبینید.

 

 

 علت کم نور شدن صفحه تلویزیون سونی

 

کم نور شدن صفحه تلویزیون سونی هم مثل ال جی و سامسونگ تقریبا همین دلایل که ذکر کردیم است. برای رفع این ایراد میتوانید به دفترچه راهنمایی تلویزیون خود مراجعه کنید.

ممکن است تنظیمات تلویزیون شما دچار مشکل شده باشد یا اگر دستگاهی را به کنسول بازی یا سایر دستگاه ها وصل کردید و نور تصویر کم شد تنظیمات آن دستگاه را نیز چک کنید.

 

 

در صورت نیاز به تکنسین های تعمیرات جهت رفع مشکل کم نور شدن صفحه تلویزیون ال جی، سامسونگ یا سونی با پشتیبان های تی وی تعمیرگاه تماس بگیرید.

 

 

6 نظرات
 1. مهدی محمدیاری می گوید

  سلام با تشکر از مقاله ای که زحمت کشیدید.
  بنده یک تلویزیون سونی دارم مشکلی که داریم اینه که در زمان پخش فیلم و… وقتی صحنه فیلم به مکان تاریکی وارد میشه نور صفحه کم میشه و با زیر نویس و یا کم و زیاد کردن صدا نور صفحه مجددا خوب میشه. ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. عرفان نصرالهی می گوید

   سلام عذرخواهی میکنیم بابت تاخیر در پاسخگویی چون تلویزیون نیاز به بررسی دارد لطفا با اپراتور های ما تماس بگیرید تا به صورت رایگان شما را راهنمایی کنند

 2. آزاده می گوید

  سلام عالی بود توضیحاتتون ممنون واقعا اون مسیر تنظیمات که نوشتید خیلی خوب بود

  1. عرفان نصرالهی می گوید

   سلام روزتون بخیر بله این مسیر ها برای سهولت شما قرار گرفته خوشحالیم که تونسته کمکتون کنه

 3. صادقی می گوید

  سلام روزتون بخیر خواستم از همکارتون تشکر کنم با استفاده از محتوا این صفحه و مشاوره های که همکارتون کردند مشکل نور کم صفحه تلویزیون ما برطرف شد خیلی ممنونم

  1. عرفان نصرالهی می گوید

   سلام ارادتمندیم انجام وظیفه بوده هدف ما برطرف کردن مشکلات شماست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.