علت پرش تصویر یا لرزش تصویر در تلویزیون

عیب یابی و چگونگی برطرف کردن پرش تصویر تلویزیون

0

پرش تصویر یا لرزش تصویر ایرادی است، که باید به دنبال منشا آن بگردید.  البته این به این معنی نیست که اگر یک بار تصویر تلویزیون دچار لرزش یا پرش شد نگران شوید.

اما اگر این اتفاق تکرار شد باید دستگاه و قطعاتی که با صفحه نمایش مرتبط هستند بررسی گردد.

برای رفع مشکلاتی که به تصویر تلویزیون مربوط میشود باید از مراکزی کمک بگیرید که دارای تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری مناسب و به روز و تکنسین متخصص در این زمینه باشد.

 

اگر به دنبال جواب سوالاتی مثل :

پرش تصویر چیست و به چه شکل اتفاق می افتد؟

چرا تصویر تلویزیون پرش یا لرزش دارد؟

چه عواملی باعث پرش تصویر در تلویزیون میشود؟

چگونه این مشکل را باید حل کرد؟

در انتها این مقاله به جواب این سوال ها خواهید رسید و با این ایراد به طور کامل آشنا خواهید شد.

 

اقدامات اولیه برای عیب یابی پرش تصویر تلویزیون

برطرف کردن مشکل پرش تصویر با ریست کردن

اولین اقدامی که در عیب یابی تلویزیون باید بدانید این است که آیا این ایراد از خود تلویزیون است یاخیر برای اطمینان از این قضیه با استفاده از منو تنظیمات تلویزیون را ریست کنید.

وقتی تلویزیون را ریست (تنظمیمات کارخانه) میکنید، هر گونه تنظیم اشتباهی که کرده اید پاک میشود و مطمئن میشوید که ایراد بخاطر تنظیمات تلویزیون نیست.

 

خاموش کردن تلویزیون

تلویزیون را خاموش، به مدت 5 دقیقه دوشاخه را از برق بکشید؛ بعد از این مدت تلویزیون را مجدد به برق بزنید روشن کنید. چک کنید که مشکل بر طرف شد یا نه با این کار قسمت های سخت افزار تلویزیون تنظیم مجدد میشود، پس  اگر ایراد از این قسمت باشد با اینکار برطرف میگردد.

 

تنظیمات تصویر

اگر زمانی که وسایلی مثل گیرنده دیجیتال، دی وی دی و… را به تلویزیون وصل میکنید مشکل پرش تصویر اتفاق می افتد؛  باید تلویزیون را به صورت دقیق تنظیم کنید. برای این کار وارد منوی تلویزیون شوید به بخش تنظیمات بروید و تنظیم دقیق تصویر (picture tuning) را با توجه به دستگاهی که به آن وصل کردید تنظیم کنید.

 

بررسی ورودی های تلویزیون

ورودی های پشت تلویزیون را بررسی،  اگر کابل ها به صورت محکم و درست به ورودی های تلویزیون وصل نشود، سیگنال دریافتی سیگنالی ضعیف است و باعث پرش تصویر میگردد. برای اطمینان بیشتر یک بار کابل ها را جدا و مجددا آن را متصل نمایید مشکل پرش تصویر میتواند به دلیل فیش های ورودی نیز باشد.

 

 

 

علت پرش تصویر تلویزیون چیست؟

به طور کلی تصویر تلویزیون با معیاری تحت عنوان “image flicker” سنجیده میگردد در “ایمیج فیلکر” روشنایی نمایشگر را برا اینکه تصویری را نمایش دهد،  محاسباتی مربوط به کم و زیاد کردن نور را انجام میدهد. که اتفاق به صورت نوار های عمودی در تست قابل مشاهده است.  اگر این نوار ها مطابق با استاندارد ها جلو نرود،  باعث پرش تصویر تلویزیون میگردد. ولی دلایلی متفاوتی باعث بروز این مشکل میشود که در ادامه آنها را بررسی میکنیم.

 

ضعیف شدن پنل تلویزیون

مهمترین دلیلی که باعث پرش یا لرزش تصویر میشود ضعیف شدن پنل یا اخلال در عملکر آنها است. به طور کلی پنل اصلی ترین قطعه در تلویزیون است و ارزش آن بیش تر از نیمی از ارزش تلویزیون است، تلویزیون اگر تصویر نداشته باشد یا قطع و وصل شود مشکل از پنل است.

البته در اکثر مواقع به دلیل قیمت بالا پنل و کیفیت نامناسب قطعات تعویضی، عوض کردن پنل صرفه اقتصادی ندارد. برای تعویض و تعمیر پنل تلویزیون حتما با یک مرکز معتبر در زمینه تعمیرات تلویزیون مشورت کنید.

 

خرابی در لامپ تصویر (بک لایت) تلویزیون

بک لایت در تلویزیون با روشنایی که ایجاد میکند،  باعث نمایش تصاویر میگردد،  که با خرابی و ایراد در این قطعه تصویر یا محو یا قطع و وصل میگردد.

اصلی ترین دلیل خرابی لامپ تصویر تلویزیون کار کرد زیاد آن است.

لامپ تصویر تلویزیون دارای عمر مفیدی است، با دائم روشن بودن تلویزیون این عمر مفید تمام و نیاز به تعویض دارد.

اما اصلی ترین دلیلی که باعث خرابی لامپ تصویر تلویزیون میشود، روشن بودن بی وقفه  تلویزیون است.  با روشن بودن مدام تلویزیون گرمایی در تلویزیون ایجاد،  که این گرما باعث خرابی در قطعات مختلف تلویزیون میشود. که لامپ تصویر بیشتر تحت تاثیر این گرما قرار میگیرد.

 

 

پرش تصویر به دلیل خرابی در برد پاور ( منبع تغذیه)

برد پاور در تلویزیون وظیفه تامین انرزی الکتریکی تلویزیون را دارد، که اگر برد پاور دچار خرابی شود باعث ایجاد ایراد های مختلفی از جمله پرش تصویر میشود، که باید یا برد پاور را تعویض یا تعمیر نمایید.

 

 

پرش تصویر به دلیل خرابی مین برد تلویزیون

مین برد تلویزیون تمامی قطعات مهم تلویزیون را با هم مرتبط میکند، و صفحه نمایش هم ارتباط مستقیمی با تصویر تلویزیون دارد.  اگر مین برد دچار اخلال شود، تلویزیون شما دچار پرش تصویر میگردد. باید مین برد تعویض مورد بررسی قرار گیرد. در صورت نیاز تعویض یا ترمیم گردد.

 

اگر موارد و نکات بالا جهت رفع خرابی تلویزیون شما کارایی نداشت به این معنی است که تلویزیون شما نیاز به تعمیر دارد و بابت تعمیر تلویزیون خود می‌توانید با مرکز تی وی تعمیرگاه تماس بگیرید.

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.