تمام علت های بوجود آمدن خطوط عمودی و افقی روی تلویزیون

عواملی که باعث ایجاد خط های عمودی و افقی روی تصویر تلویزیون میشود

0

 

دلیل ظاهر شدن خطوط افقی و خطوط عمودی روی تلویزیون

 

خطوط روی تصویر تلویزیون به صورت های مختلف مثل افقی عمودی و یا مورب بوجود می آید؛ این خط ها بعضا رنگی یا سیاه سفید هستند، شاید در هر قسمت از تصویر تلویزیون ظاهر شود، ولی به صورت کلی این خطوط به هر شکلی و با هر رنگی روی صفحه تلویزیون ظاهر شود بواسطه یک ایراد در دریافت و یا پخش درست تصویر است.

علت بوجود آمدن خطوط عمودی و افقی در تلویزیون سامسونگ، ال جی،  سونی و سایر برند ها یا دلایل ساده ای مثل گرد و غبار، اتصالات شل دارد. یا مشکلات فنی جدی، در حدی که قابل تعمیر نباشد، مجبور به تعویض تلویزیون شوید.

به هر حال بهتر است در این مواقع از متخصصان مشاوره بگیرید تا بهترین انتخاب را انجام دهید.

 

بروز خطوط عمودی و افقی در تصویر به دلیل ضربه خوردن

 

اگر به هر دلیلی ضربه ای به تلویزیون شما وارد شود، شاید پنل تلویزیون، دچار شکستگی گردد. این شکستگی باعث بروز خطوطی به صورت عمودی و افقی در تلویزیون شود.

اگر تلویزیون  شما به هر دلیلی مثل برخورد توپ پنل تلویزیون شما شکسته شد،  تنها دو راه پیش رو دارید، که اولی خرید تلویزیون جدید، دومی اقدام به تعمیر تلویزیون است. که پیشنهاد ما خرید تلویزیون جدید است؛ زیرا قیمت پنل تلویزیون معادل با 80 درصد قیمت تلویزیون است. قطعاتی هم که در بازار موجود است،  از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست پس خرید تلویزیون جدید معقول تر است.

 

آبخوردگی تلویزیون

در صورت آبخوردگی تلویزیون شما لازم است که یکسری اقدامات بعد از آبخوردگی تلویزیون، انجام دهید، که در  یک پست به صورت جدا توضیح داده ایم.

اما به طور کلی آبخوردگی تلویزیون هم میتواند باعث بروز حطوط عمودی و افقی شود.

شاید فکر کنید که خیس شدن پنل تلویزیون فقط بر اثر آب زیاد است،   اما این فکر اشتباه است شاید، تلویزیون شما با مقدار کمی هم شیشه پاک کن که از فاصله کم به آن ریخته شود دچار آبخوردگی شود.

بهتر است برای تمیز کردن تلویزیون از یک دستمال خشک استفاده کنید؛ اگر نیاز شد از یک دستمال نم دار هم استفاده کنید.

 

 بوجود آمدن خطوط رنگی روی تلویزیون به دلیل گرد و غبار

 

گرد و غبار اگر از طریق شکاف های،  عقب تلویزیون وارد تلویزیون شود باعث بروز خطوط رنگی روی صفحه تلویزیون میشود.

برای جلوگیری از بروز این اتفاق باید به طور منظم پشت تلویزیون را گردگیری کنید.

 

بروز خطوط در تصویر تلویزیون به دلیل استفاده زیاد

معمولا نباید بیشتر از 8 ساعت از تلویزیون استفاده نمایید، استفاده زیاد از تلویزیون باعث داغ شدن بیش از حد تلویزیون شده،  همین امر باعث خرابی در قطعات مختلف تلویزیون مخصوصا پنل اصلی تلویزیون میگردد.

 

شل بودن اتصالات تلویزیون

اگر خطوطی روی تلویزیون مشاهده کردید،  به صورت دائم آن را مشاهده نمیکنید، مشکل از شل بودن اتصالات است. که به دلیل جابجایی یا ضربه خوردن، یا  دلایل دیگر شل شده باشد. در این مواقع سعی کنید اتصالات را سفت یا تعویض نمایید.

 

خرابی برد “T-con” بردتیکان

 

برد تیکان اگر مشکل داشته باشد، خطوط عمودی رنگی و سراسر از بالا تا پایین بوجود می آید، این مشکل به دلیل  سیم کشی ضعیف کابل ها، شل بودن برد، اتصال برد کنترل، خرابی صفحه یا برد تیکان است.

تلویزیون های مختلفی چه LED یا LCD به این صورت کار میکنند:

این تلویزیون ها از اجزایی کوچکی تحت عنوان پیکسل تشکیل شده است، این پیکسل ها به صورت عمودی تحت تاثیر سیگنال های تصویر قرار میگیرند.

این اطلاعات در برد تیکان (T-CON)  پردازش و به برد آدرس فرستاده میشود، در این مرحله به وسیله فلتهای موجود در پنل در خطوط عمودی تقسیم و به پنل وارد میشود، چنانچه  اطلاعاتی که یک خط را تحت تاثیر قرار میدهد  به هر دلیلی قطع شود پیکسلهای آن خط تصویری درست تغذیه نمیگردد و تصویر به صورت خطوط رنگی سیاه و سفید دیده میشود. در این صورت یک راه حل بیشتر برای شما باقی نمیماند، آن تعویض یا تعمیر برد تیکان است.

 

شل شدن برد تیکان

اگر با ضربه زدن به تلویزیون خطوط از بین میرود، برد تیکان تلویزیون شما شل شده است، تلویزیون را باز کنید، برد تیکان آن را محکم کنید. تا مشکل مرتفع گردد.

 

نوسانات برق

نوسانات برق میتواند باعث خرابی در لوازم برقی میگردد، تلویزیون نیز مستثنا نیست.

اگر تلویزیون روشن باشد نوسان برق باعث سوختن بعضی از قطعات میشود، و حتی شاید تلویزیون آتش بگیرد برای جلوگیری از این اتفاقات بهتر است از محافظ برق استفاده نمایید.

 

بوجود آمدن خطوط عمودی و افقی در بعضی کانالها

ابتدا ملاحظه کنید که خطوط روی تلویزیون روی تمام شبکه ها و کانال ها است یا فقط در چند کانال این خطوط را مشاهده میکنید.

اگر فقط در بعضی از کانالها این خطوط را ببینید، این مسئله مربوط به سیگنال ضعیف در این کانال ها است و تلویزیون شما دچار ایراد های سخت افزار و نرم افزاری نیست.

برای برطرف کردن این ایراد اولین قدمی که لازم است انجام دهید، بررسی قدرت سیگنال است، برای این کار مسیر زیر رو بررسی کنید.

Settings > Channels > Manual Tuning

 

در این قسمت اگر قدرت سیگنا ضعیف بود آنتن را بررسی، اگر سیگنال ضعیف بود آنتن را بررسی و تنظیم کنید.

ولی اگر سیگنال قوی بود مشکل به احتمال زیاد مشکل از گیرنده و مشکلات فنی آن است و ربطی به تلویزیون ندارد.

 

اگر از گیرنده دیجیتال هم استفاده میکنید، شرایط آب هوایی و همچنین این موضوع  که آیا چیزی مانع عبور سیگنال است یاخیر؟ را بررسی کنید.

در این مورد دستگاه گیرنده را از برق بکشید، یا این کار حافظه دستگاه گیرنده پاک، بعد آن را مجدد به برق بزنید. دوباره امتحان کنید با این کار به احتمال زیاد مشکل خطوط عمودی و افقی روی تلویزیون حل میگردد.

 

ظاهر شدن خطوط عمودی یا افقی در همه کانال های و ورودی ها

چک کنید در تمام کانال ها و  ورودی های تلویزیون این خطوط عمودی و افقی  وجود دارد، اگر این ایراد در تمامی کانال ها دیدید، باید یک تست تصویر انجام دهید.

اگر خطوط زمانی که تست تصویر میگیرید هم ظاهر شد، احتمالا ایراد از خود تلویزیون، باید برای تعمیر آن از یک متخصص کمک بگیرید.

 

 

بوجود آمدن خطوط افقی و عمودی در همه کانالها ظاهر میگردد، اما در ورودی دیگری دیده نشده

 

در برخی مواقع خطوط در همه کانها وجود دارد،  اما در ورودی های دیگر خیر. در این مورد شاید ایراد از دستگاه گیرنده، گیرنده ی ماهواره ای، گیرنده دیجیتال، کابلی که برای دستگاه استفاده کرده اید و یا برد ورودی که داخل تلویزیون شما قرار دارد باشد.

 

در مرحله اول از سالم بودن سیم ها اطمینان حاصل کنید، اگر باز هم مشکل بود گیرنده ماهواره یا آنتن را تست،  ببینید آیا آنها درست کار میکنند یا خیر.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.