ریست کردن تلویزیون (تنظیمات کارخانه)

بازگشت به تنظیمات کارخانه تلویزیون reset factory

2

اکثر کاربران با بروز مشکل در تلویزیون خود اقدام به ریست کردن تلویزیون یا همان بازگشت به تنظیمات کارخانه میکنند

تقریبا در تمامی تلویزیون ها تنظیماتی مربوط به reset factory وجود دارد که با انتخاب آن تنظیماتی که روی تلویزیون اعمال کرده اید بی اثر میشود،  تمامی تنظیمات به روز اول که تلویزیون را خریداری کردید برمیگردد.

بعد از انجام تنظیمات کارخانه همه تنظیمات مثل کانال یابی و….پاک میشود، همانطور که از اسم آن مشخص است تنظیمات تلویزیون شما به حالت روزی که تلویزیون تولید شده است برمیگردد.

ناگفته نماند که بعضا ایراداتی که مربوط به تنظیمات تلویزیون است، با انجام این کار برطرف میگردد و بدون پرداخت هزینه میتوانید آن ایراد را برطرف کنید.

 

نکاتی که قبل از ریست کردن تلویزیون بهتر است بدانید

 • اگر تلویزیون را ریست فکتوری کنید، کلیه تنظیمات به حالت اولیه برمیگردد. باید دوباره تنظیمات تلویزیون خود را شخصی سازی کنید.
 • اگر قصد ریست کردن تلویزیون های هوشمند ” Smart TV” را دارید بهترین کار این است که بر اساس مدل و برند تنظیمات را دقیق انجام دهید. (البته کلیت تنظیمات ریست تلویزیون ها مشخص و یکی است )اگر مشکلی بود حتما به دفترچه تلویزیون خود مراجعه کنید.
 • همیشه ایراد با تنظیمات کارخانه رفع نمیشود، بعضی از مواقع تلویزیون شما نیاز به آپدیت دارد، نیازی به ریست فکتوری نیست.

انواع ریست فکتوری تلویزیون

تلویزیون ها معمولا دارای دو نوع تنظیمات کارخانه هستند.

 1. ریست کردن صدا و تصویر:

در این مدل فقط تنظیمات مربوط به صدا و تصویر تلویزیون ریست میشود و سایر تنظیمات تغیری نمیکند.

 1. ریست فکتوری کلی

در این حالت کلیه تنظیمات مربوط به تلویزیون به حالت اولیه برمیگردد،  پس از انجام آن باید تمام تنظیمات مثل آنتن پیکربندی های ورودی و…دوباره انجام دهید.

 

مراحل ریست کردن تلویزیون (بازگشت به تنظیمات کارخانه)

 • ریست کردن صدا و تصویر

در اکثر تلویزیون ها وقتی به قسمت منو بروید، دو گزینه اول تنظیمات مربوط به صدا و تصویر است، که با توجه به نیاز میتوانید تنظیمات مربوط به صدا یا تصویر را  فقط ریست کنید. با وارد شدن به هرکدام گزینه ریست را در انتها میتوانید ببینید.

 • ریست کردن کلی تلویزیون (حالت مغازه)

معمولا ریست کردن کلی تلویزیون در اکثر تلویزیون ها جز گزینه ها آخر در تنظیمات است، که با انتخاب آن از شما میپرسد. که آیا مطمئن هستید. که شما با زدن بله تنظیمات به حالت کارخانه بازمیگردد. تلویزیون روی حالت استنبای قرار میگیرد و با روشن کردن مجدد آن از شما میخواهد زبان را تنظیم کنید، در مرحله بعد اگر از شما خواست که محل استفاده را انتخاب کنید، سردر گم نشوید اگر تنظیمات مربوط به مغازه را انتخاب کنید. خود به خود تنظیمات به نحوی اجرا میشود. که انگار تلویزیون در ویترین مغازه است،  اطلاعات و امکانات تلویزیون را روی تصویر نشان میدهد و یا کلید های جلوی تلویزیون برای جلوگیری از دستکاری احتمالی غیر فعال میگردد.

در مرحله بعد نیاز است که کانال های تلویزیون را تنظیم کنید.

این نکته را هم مد نظر قرار دهید که ریست کردن در بعضی از تلویزیون ها باعث از دست رفتن اطلاعاتی در تلویزیون میشود.

ریست کردن تلویزیون سامسونگ (تنظیمات کارخانه)

برای ریست کردن تلویزیون های سامسونگ و بازگرداندن تنظیمات به حالت اولیه میتوانید، از دو روش استفاده کنید که در ادامه هر دو روش را به صورت کامل توضیح خواهیم داد.

روش دوم به مراتب از روش اول پیچیده تر است، در صورتی که برای ریست کردن در برند سامسونگ به درستی انجام نشود ممکن است باعث اختلال در تلویزیون شما گردد. بهتر است، برای بازگرداندن تنظیمات در تلویزیون سامسونگ از روش اول استفاده کنید و روش منو مخفی را، فقط در مواقع ضروری استفاده کنید.

روش اول برای ریست فکتوری تلویزیون سامسونگ 

 1. دکمه منو”menu” روی تلویزیون را بزنید.
 2. از روی منو تلویزیون به قسمت “suport” بروید و آنجا گزینه ای تحت عنوان “self diagnosis” وجود دارد آن را انتختب کنبد.
 3. وارد این قسمت که بشوید باید گزینه”reset” را مشاهده کنید (اگر در این قسمت گزینه ای با این عنوان یا عنوان های دیگری مثل تنظیمات کارخانه و… نبود از روش دوم استفاده کنید.)
 4. پین تلویزیون را وارد کنید تا تلویزیون سامسونگ شما به تنظیمات کارخانه برگردد(در صورتی که پین را عوض نکرده اید 0000 را وارد کنید در اکثر مواقع جواب مبدهد.)

 

روش دوم بازگشت به تنظیمات کارخانه در تلویزیون سامسونگ(منوی مخفی)

برای ریست کردن تلویزیون با منوی مخفی سامسونگ تمام دکمه های که در زیر گفته ایم را بدون مکث و وقفه زمانی که تلویزیون در حالت استند بای است فشار دهید.

: info + menu + mute + power

بعد از زدن دکمه های بالا پشت سر هم و بدون مکث تلویزیون روشن میشودو میتوانید پنجره های را روی تلویزیون میبینید خوب دقیت کنید گزینه ای را تحت عنوان “option” را انتخاب کنید، زیر مجموعه ای از تنظیمات برای شما فعال میشود که در آن قسمت میتوانید گزینه “RESET FACTORY” را مشاهده کنید، که با انتخاب آن تلویزیون به تنظیمات کارخانه برمیگردد.

 

 مشکلاتی که ممکن است به ریست کردن تلویزیون برطرف شود

علت پرش تصویر یا لرزش تصویر در تلویزیون

ویروسی شدن تلویزیون

علت کم نور شدن صفحه تلویزیون ال جی، سامسونگ و سونی

علت چشمک زدن چراغ تلویزیون سامسونگ، ال جی و سونی

برای اطلاع دقیق از هرکدام میتوانید روی آنها کلیک کنید و ایراد را بررسی کنید.

 

 

 

2 نظرات
 1. صادق نیازی می گوید

  سلام ریست کردن تلویزیون برای تلویزیون های برند اسنوا هم کاربرد دارد؟

  1. عرفان نصرالهی می گوید

   سلام بله تفاوتی بین برند تلویزیون وجود ندارد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.