بعد از آب خوردگی تلویزیون چه کار های باید انجام داد؟

آیا تلویزیون آب خورده درست میشود؟

0

آبخوردگی پنل تلویزیون یک ایراد نسبتا شایع  در انواع تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی و سایر مدل های تلویزیون است، در زمینه خرابی تلویزیون، که بعد از اتفاق افتادن لازم است که یک سری اقدامات را انجام، تا تلویزیون کمترین آسیب را ببنید. شاید اولین چیزی که بعد از آبخوردن تلویزیون به ذهنتان برسد خشک کردن آن با استفاده از سشوار است.

اما این کار نه تنها باعث کاهش خسارت نمیگردد، بلکه باعث آسیب بیشتر به تلویزیون میشود. در این مقاله نکاتی را میگوییم که با دانستن آن تعمیر پنل آبخورده تلویزیون را راحت تر، و باعث کمتر شدن هزینه های تعمیر نیز میگردد.

اقدامات بعد از آبخوردگی تلویزیون میتواند باعث کاهش هزینه ها و خرابی ها باشد.

 

هنگام آب خوردگی تلویزیون چه اقداماتی را باید انجام داد

اگر به هر دلیلی تلویزیون شما دچار آبخوردگی شد، اقداماتی که باید انجام دهید را در زیر لیست کرده ایم. و اقدامات ابتدایی را قبل از رسیدن تعمیرکار انجام دهیدف تا مشکل یا با این اقدامات حل شود؛ یا با این اقدامات تلویزیون کمترین خسارت را ببیند.

 

  1. تلویزیون را سریع از برق بکشید

در قدم اول تلویزیون را از برق بکشید تا برق داخل مدار های تلویزیون قطع گردد و احتمال اتصالی کردن تلویزیون را به حداقل برسانید.پس اولین اقدام باید قطع برق (از پریز کشیدن تلویزیون باشد.

 

  1. خشک کردن تلویزیون

شاید آب خوردگی پنل، مثلا به دلیل نشت آب از سقف یا آبگرفتگی منزل است. در این حالت بهتر تلویزیون را، به یک جای خشک و ایمن انتقال دهید. اما این نکته را بدانید تلویزیون را باید به آرامی جابجا کرد. تا آب به جاهای که نرسیده، به دلیل تکان دادن نفوذ نکند.

 

  1. کمک گرفتن از متخصص و تعمیرکاران مجاز

اگر در زمینه تعمیرات تخصص ندارید، از هرگونه اقدام خودسرانه پرهیز کنید. مشکل آب خوردن پنل تلویزیون یک ایراد حساس، و انجام اقدامات خودسرانه باعث بروز خسارت بیشتر در تلویزیون میگردد.

 

  1. تسریع در بخار شدن آب تلویزیون

تلویزیون را میتوان در محلی گرم یا در برابر باد (نه سشوار و دستگاه های گرمایشی) قرار دهید. تا آب درون تلویزیون زودتر تبخیر شود، و خسارت به حداقل برسد.

 

  1. برعکس کردن تلویزیون

اگر هنگام پاک کردن تلویزیون با مایع دچار آبخوردگی شده، بهتر است با سر و ته کردن تلویزیون باعث دور شدن آب از اتصالات پنل شوید تا خسارات وارده کاهش یابد.

 

  1. تلویزیون آب خورده را به برق نزنید

تلویزیون را تا 24 ساعت به برق نزنید چون اگر آب به طور کامل از درون تلویزیون بخار نگردد، باعث بروز خسارات بیشتر است بعد از 24 ساعت اگر روی تلویزیون خط رنگی عمودی مشاهده کردید؛ اتصالات پنل دچار آبخوردگی و خرابی است. اما اگر به طور کلی تصویر ندارید؛ پنل تلویزیون یا برد تیکان یا مین برد خراب شده است.

 

 

آب خوردگی تلویزیون ال ای دی

انجام مراحل بالا، مربوط به کلیه تلویزیون ها است. پس در مواجه با آبخوردگی ال ای ها هم مراحل بالا را انجام دهید.

در تلویزیون های ال ای دی یک شانه دندانه مسی باعث ارتباط، اجزای صفحه نمایش با اجزای هاربرد است.  مس همان طور که میدانید رسانای الکتریکی خوب و سریع و کار آمد است.

اما سیم های مسی به کار برده شده در این قسمت تلویزیون های ال ای دی بسیار ظریف و شکننده است. به همین دلیل بسیار مراقب باشید و تلویزیون را در محیطی مناسب نگهداری کنید. تا دچار آبخوردگی نشود.

 

آب و برق و مس محلول خورنده ای الکترولیز ایجاد میکند، این محلول خورنده باعث سوختن و خرابی مس ها میگردد. همین امر باعث از بین رفتن ارتباط بین صفحه نمایش و سیم کشی تلویزیون میگردد. این ترکیب الکترولیز که بیان کردیم، حتی  ممکن است باعث خرابی جدی در تلویزیون شود که دیگر حتی قابل تعمیر نباشد.

 

به همین علت که باید سریعا تلویزیون را خاموش، و آن را حتی از برق بکشید. تحت هیچ شرایطی تا آمدن یک تعمیرکار به برق نزنید.

 

آبخوردگی تلویزیون ال سی دی

تلویزیون های ال سی دی بین دولایه شیشه نازک ال سی دی کریستال مایعی وجود دارد. که اگر به صورت مستقیم با آب یا رطوبت هوا  در ارتباط باشد، دچار خرابی و آسیب میگردد، خرابی  تلویزیون های ال سی دی به دلیل آبخوردگی به نسبت بیشتر از تلویزیون های ال ای دی است.

 

علت آسیب دیدن تلویزیون های ال سی دی  بوسیله آب

عوامل مختلفی میتواند باعث بروز ایراد در تلویزیون توسط آب شود، از آب خوردگی پنل به صورت مستقیم گرفته تا رطوبت محیط که میتواند باعث ایراد در پنل و اجزای تلویزیون شود. به طور کلی آب برای تمامی وسایل برقی باعث خرابی میگردد.

 

علائم آب خوردگی پنل تلویزیون ال سی دی

زمانی که تلویزیون به هر دلیلی دچار آب خوردگی بوسیله مایعات یا رطوبت شد. بعد از تمیز کردن و خشک کردن ممکن است، آثار آن بجا بماند. زیرا آب بین لایه های شیشه قرار میگیرد، و پنل را خیس میکند که باعث ایجاد لکه های سیاهی مثل لکه جوهر میگردد.

 

پیشگیری از آب خوردگی تلویزیون

معمولا آب و مایعات به صورت تصادفی روی تلویزیون میریزد،  پس از قرار دادن مایعات در کنار تلویزیون و… خود داری کنید سطح رطوبت خانه را کنترل، اگر به هر دلیل آب نشتی کرد؛  تلویزیون را از رطوبت دور نگه دارید.

 

تعمیر تلویزیون آب خورده

تلویزیون های آب خورده با توجه به آسیب و اقداماتی که باید انجام بدهید همان 6 موردی که بالا بیان کردیم، میتواند هزینه و نحوه تعمیر متفاوتی داشته باشد. حتی ممکن است آسیب وارد شده به تلویزیون، به حدی جدی باشد که مجبور به خرید تلویزیون جدید شوید.

 

در صورت نیاز به تعمیر تلویزیون آب خورده میتوانید از واحد پشتیبانی تی وی تعمیرگاه کمک بگیرید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.