چرا تلویزیون تصویر ندارد ؟

تلویزیون صدا دارد اما تصویر ندارد - علت قطع شدن تصویر تلویزیون

0

تلویزیون هم دارای قطعات و اجزای مختلفی است که ممکن است هرکدام از این قطعه ها دچار مشکل و خرابی شود و تلویزیون به درستی کار نکند بعضی از قطعات موجود در تلویزیون مصرفی هستند.

 

یکی از این قطعه ها بک لایت تلویزیون است در صورت خرابی بک لایت یا لامپ تصویر شما تصویری دریافت نمیکنید و تلویزیون فقط صدا دارد ولی تصویر ندارد این یک مشکل رایج در تلویزیون است.

 

علت قطع شدن تصویر تلویزیون

 

اصلی ترین دلیل آن همان بک لایت است اما دلایل دیگری نیز مثل آب خوردگی صفحه یا خرابی برد پاور نیز میتواند داشته باشد.

 

اگر خوشانس باشید علت نداشتن تصویر تلویزون شما مشکلات جزئی است که در این مقاله به بررسی آن میپردازیم با خواندن این مقاله مشکل تلویزون خود را تشخیص دهید تا تعمیرکاران مبالغ اضافه از شما نگیرند.

 

قبل از انجام هرکاری برای تعمیر مشکل تلویزیون تست ای زیر را انجام دهید.

 

گاهی ممکن است با یک تست ساده و چک کردن چند مورد ساده با عدم صرف هزینه و صرفه جویی در زمان تلویزیون را تعمیر و مشکل را برطرف نمایید پس با دقت به موارد زیر توجه کنید :

 

 

تست برای برطرف کردن مشکل نداشتن تصویر در تلویزیون

 

 

 • یک شب کامل تلویزیون خود را خاموش کنید از برق هم بکشید بعد از یک شب تلویزون را به برق بزنید و امتحان کنید مشکل برطرف شده است یا خیر.
 • تلویزیون را خاموش کنید و تمام ورودی های تلویزون را قطع کنید و پس از روشن کردن تلویزون ورودی ها را به تلویزون وصل کنید.
 • ورودی تلویزیون را چک کنید برای مثال ممکن است بتاید تلویزیون روی HDMI باشد اما روی ورودی دیگری مثلا DVI باشد تمام ورودی ها را چک کنید.

 

 

نداشتن تصویر به دلیل خرابی برد اینورتر

 

 

 • دکمه منو تلویزیون را بزنید در صورتی که منو را مشاهده نکردید مشکل از برد اینورتر نور پس زمینه یا تی کان است به همین خاطر اتاق را تاریک کنید و ببینید نور در پس زمینه تلویزیون وجود دارد یا نه اگر نور بود باید اتصالات تی کان تلویزیون خود را چک کنید.

 

چرا تلویزیون تصویر ندارد ؟

 

 

 • پورت HDMIرا چک نمایید در صورتی که کابل HDMI را به صورت درست وصل نکرده باشید یا به پورت اشتباه متصل کرده باشید تلویزیون صدا دارد اما تصویر ندارد.
 • تمام کابل های پشت تلویزیون را چک نمایید و از سفت بودن کابل های پشت تلویزیون اطمینان حاصل کنید.
 • نور پس زمینه را در قسمت تنظیمات چک کنید شاید نور پس زمینه کم است.

 

نبود تصویر در تلویزیون به دلیل خرابی خازن ها

 

 

 • در صورتی که تلویزیون در ورودی HDMI باشد و تلویزیون علاوه بر صدا تصویر هم ندارد ورودی تلویزیون را عوض کنید به این دلیلی که ورودی HDMI حامل هم صدا هم تصویر است و بود صدا و تصویر این احتمال را قوی میکند که خازن ها آن خراب شده است.

 

 

HDMI چیست ؟ یک رابط صوتی/تصویری متراکم برای انتقال داده‌های دیجیتال فشرده‌ نشده‌ است.

 

 

دلیل اصلی تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد

 

مشکل تصویر داشتن و صدا نداشتن در تلویزیون ها در تمامی مدل ها و برند های تلویزیون وجود دارد و یک مشکل رایج است  همانطور که گفتیم هم در بیشتر مواقع مشکل از بک لایت یا لامپ تصویر است برای اطلاعات بیشتر در مورد لامپ تصویر (بک لایت )  مطلب بک لایت تلویزیون چیست؟ مطالعه کنید

مشکل در بک لایت در انواع مدل های تلویزیون با یکدیگر متفاوت است و در هر برند ممکن است به صورتی متفاوت بروز پیدا کن در بعضی برند ها بعد از نمایش دادن لوگو صفحه سیاه میشود در حالی که تلویزیون روشن است و صدا دارید.

 

چرا تلویزیون صدا دارد اما تصویر ندارد

 

بک لایت به سایر قسمت های تلویزیون مرتبط نیست به همین دلیل است که در صورت بروز مشکل در بک لایت شما فقط تصویر ندارید و سایر قسمت های تلویزیون مثل صدا کار میکند.

 

تصویری که شما در تلویزیون مشاهده میکنید حاصل تابش نوعی لامپ های ال ای دی و ال سی دی  پشت صفحه نمایش تلویزیون شما است و در کل این لامپ ها باعث دیدیه شدن سیگنال های موجود در صفحه نمایش است که در صورت خرابی یا سوختن این لامپ ها نمیتوان از تلویزیون تصویری مشاهده کرد و صفحه نلویزیون به طور کلی سیاه می‌شود.

 

روش تشخیص سوختن بک لایت

 

برای مطمئن شدن از خرابی بک لایت راه حلی وجود دارد و آن این است که اتاق را تاریک کنید و از یک چراغ قوه استفاده کنید و روی تلویزیون با زاویه های مختلف بیندازید در صورتی که تصویری مشاهده کردید بک لایت تلویزیون شما معیوب شده است و باید اقدام به تعویض یا تعمیر ان نمایید.

 

مشکلاتی که در خرابی بک لایت بوجود می آید:

 

 • تلویزیون صدا دارد اما تصویر ندارد
 • لوگو تلویزیون ظاهر میشود اما تصویر ندارد
 • قطع و وصل شدن یا چشمک زدن تلویزیون
 • بوجود آمدن نقاط نورانی در تصویر
 • بوجود آمدن نقاط تاریک در تصاویر

 

دلایل خرابی بک لایت تلویزیون

 

خرابی برد پاور

 

بعضا در تلویزیون ها  ولتاژ خروجی برد پاور با چراغ ها ال ای دی بک لایت تناسب ندارد و باعث سست شدن و ضعیف شدن ابن لامپ ها شود گاهی هم نوسان های شدید برق باعث آسیب به برد پاور میشود و اتصال برد پاور را به لامپ های بک لایت قطع میکند اگر این اتفاق برای تلویزیون شما افتاده باشد با استفاده از چراغ قوه که در بالا گفتیم هم نمی توانید تصویری مشاهده کنید

 

کیفیت متوسط قطعات

 

کیفیت قطعات مصرفی بسیار در طول عمر بک لایت موثر است همانطور که بیان کردیم این قطعه یک قطعه مصرفی است و بعد از تمام شدن عمر مفید آن باید آن را تعویض کنید پس هرچه کیفیت این قطعه بهتر باشد دیر تر خراب میشود.

 

جدا شدن لامپ ها از شاسی دستگاه

 

بیشتر در بک لایت های شاخه ای این اتفاق رخ میدهد در این مدل بک لایت ها شاسی های دستگاه عمل خنک کنندگی لامپ ها را نیز انجام میدهد و با گذشت زمان با از بین رفتن ارتباط بین لامپ ها و شاستی لامپ ها گرم میشوند و عمل استهلاک انها سریع تر رخ میدهد.

 

استفاده از بیشترین میزان نور در تنظیمات

 

در حالتی که تلویزیون در بیشترین حالت نور قرار دارد بک لایت ها بیشترین توان مصرفی را دارند و زودتر خراب میشود در حالت پیش فرض و تنظیمات کارخانه تلویزیون ها در حالت بیشترین میزان نور قرار دارند.

 

موارد ذکر شده در بالا باعث میشود که عمر بک لایت شما کاهش پیدا کند و زودتر خراب شود اگر هنوز بک لایت تلویزیون شما خراب نشده است یا آن را تعمیر کردید برای افزایش عمر مفید بک لایت تلویزیون خود موارد زیر را رعایت کنید.

 

نور تلویزیون را با توجه به نور منزل کم کنید و در کمترین مقدار قرار دهید.

 

گزینه ای در تلویزیون تحت عنوان صرفه جویی انرژی وجود دارد آن را به تناسب محیط خود تنظیم کنید.

هر دو سه ساعتی که از تلویزیون استفاده میکنید ان را 15 دقیقه خاموش کنید.

 

 

در صورت نیاز به تکنسین های تعمیرات جهت رفع مشکل نداشتن تصویر در تلویزیون با پشتیبان های تی وی تعمیرگاه تماس بگیرید

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.